WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Herpes Enfeksiyonları - Uçuk

Uçuk Tedavisi Mümkün Müdür?

Halk arasında uçuk olarak bilinen herpes derinin her bölgesinde görülmekle beraber en çok dudak, genital bölge, burun çevresinde görülür.

Kaşıntı, yanma, karıncalanma ve sızlama şeklinde belirtileri olan uçuk, açık yara şeklindedir ve acıya neden olur. Uçuk, uçuğu olan bir kişinin kullandığı eşyaların (havlu, kaşık, çatal, bardak…) kullanılması veya uçuğu olan kişinin öpmesi sonucu bulaşabilir.

Bağışıklık sistemi hassas olan kişilerde ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Kadınlarda menstrüasyon (adet döneminde) döneminde, kansızlık görülen kişilerde, bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda, deri hassasiyeti bulunduğunda ve çeşitli psikolojik sorunlar (depresyon, gece görülen kâbus, stres, psikolojik rahatsızlıklar) sonucunda uçuk çıkma ihtimali artar. Uçuğa sebep olan virüsün üç tipi vardır.

Bunlar: HSV1, HSV2’dir. HSV1 virüsü, en çok dudak, burun ve göz etrafında uçuk oluşumuna neden olur. HSV2 virüsü, genelde genital bölgede ortaya çıkar. Halk dilinde genital uçuk olarak da adlandırılır.

Uçuk Tedavisi Fiyatları 2023

Uçuk tedavisi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir