WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Ben (Nevüs) Taraması

Ben (Nevüs) Taraması Nasıl Yapılır?

Bilgisayarlı dermatoskop (ben haritasında izlem), cildin mikroskop yardımı ile yakınlaştırmaya ve yakınlaştırılarak elde edilen bu görüntülerin bilgisayar üzerinde analiz ve incelemesinin yapılmasını sağlayan bir tıbbi teknolojidir.

Derilerin mikroskopla incelenmesi yolu olarak da bilinen “dermatoskopi”, benleri bilgisayar yardımı ile  analiz eder. Hastanın görüntüsünü ekrana yansıtıp benleri tek tek inceleme olanağı sunmaktadır . Bu şekilde  vücutta bulunan ben haritası çizilir.

Her bir ben için dermatoskopik görüntü hazırlanır  ve kaydedilir. Bu aşamalardan sonra  kontrolde elde edilecek bilgilerle  karşılaştırma şansı çoğaltılır. Dijital dermatoskop, benlerde izlenmekte olan şüpheli değişiklikleri matematiksel şekilde  hesaplayıp “malign melanom” riskini göstermekte olan bir indeks de oluşturur.

Bu indeks belirtide ve tedavinin planlanmasında yardımcı olur . Bu şekilde  benlerin iyi huylu veya kötü huylu olup olmadıkları yönünde bilgi elde edilir , süreç içinde nasıl bir değişim gösterdikleri belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir