WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Fibrocell ve Alloblast

Fibrocell Nedir?

Fibrocell, kişinin kendi dokusundan elde edilen fibrolast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuar ortamında, biyomühendislik teknikleri ile çoğaltılarak kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye enjekte edilmesine dayanan bir tedavi yöntemidir.

Fibroblast hücreleri derimizin orta tabakasında yer alır, cildin rejenasyonunda, sağlıklı ve dinamik görünmesinde anahtar bir role sahiptir.  Cildin sıkılığını, elastikiyetini, parlak vegenç görünmesini sağlayan proteinleri üretir. Bu proteinlerin yanı sıra vücudumuzda doğal olarak üretilen hyalüronik asit gibi nem kapasitesini sağlayan glikoproteinlerin de salgılanmasını sağlar.

Alloblast Nedir?

Alloblast, yeni doğan sünnet derisinden elde edilen fibroblast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuvar ortamında, biyomühendislik teknikleri ile çoğaltılarak kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye enjekte edilmesine dayanan allojenik bir tedavi yöntemidir.

Fibrocell ve Alloblast Arasındaki Fark Nedir?

Fibrocell tedavisindeki fibroblastlar kişinin kendi kulak arkasından alınan dokudan elde edilirken, Alloblast tedavisindeki allojenik fibroblastlar yeni doğan sünnet derisinden elde edilir.

Allojenik fibroblast uygulamasında kullanılan fibroblastlar, daha genç ve sağlıklı, daha dinamik, üstelik doku kültürüne alındıkları ana kadar hiçbir olumsuz çevresel etki ile karşılaşmamış hücrelerdir ve işlem sonrasındaki sonuçlar Fibrocell uygulamasına göre 4 kat daha hızlı görülür.

Bebek sünnet derisinden elde edilen fibroblast hücrelerinin kullanımı (Alloblast ) alerji ve yan etki gibi komplikasyonlar oluşturmaz. Çünkü bebek sünnet derisinden elde edilen fibroblast hücreleri henüz bebeğe özgü kimlik kazanmamış durumdadır. Bu sayede başkalarına da güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Fibrocell uygulaması için hastaların, ilki doku alımı, diğer üçü ise yine üçer haftalık aralıklarla olacak şekilde toplamda 4 kez klinik ziyareti gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu randevuların hepsi daha önceden belirlenmiş günlerde gerçekleştirilmek zorundadır.

Bu uygulama seanslarının belirli bir takvim içerisinde mutlaka yapılması gerektiği için, hastanın randevusuna gelemediği durumlarda seansa ait hakkı kalmaz.  Alloblast uygulamasında ise tek seans yeterlidir. Elbette talep edildiğinde seans sayısı arttırılabilir.

Alloblast allojenik fibroblast uygulamasının sonuçları uygulamadan çok kısa bir süre sonra, yaklaşık bir ay içinde, Fibrocell uygulamasına göre 4 kat daha hızlı görülür. Çünkü Alloblast allojenik fibroblast uygulamasında kullanılan fibroblastlar, daha genç ve sağlıklı, daha dinamik, üstelik doku kültürüne alındıkları ana kadar hiçbir olumsuz çevresel etki ile karşılaşmamış hücrelerdir.

Hem Fibrocell hem de Alloblast uygulamalarında kullanılan doku süspansiyonları sentetik katkı maddesi içermez. Tamamıyla doğal şekilde rejenerasyon sağlar. Her iki işlem için de uygulamaları sadece gerekli eğitimi alan uzman hekimler yapabilir.

Fibrocell ve Alloblast Uygulamaları Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulamadan sonra 24 saat boyunca cilde herhangi bası veya sıvı muamelesi yapılmamalıdır. 24 saat sonrasında ılık duş alımı uygundur. 72 saat süresince makyaj vb. kozmetik preperatların cilde uygulanmaması tavsiye edilir.

Uygulamayı takip eden 3 ay boyunca lazer, dermaroller, kollajen dolgu vb. uygulamaların yapılmaması önerilir. Düşük yoğunluklu hyalüronik asit dolgusu, vitamin enjeksiyonları gibi uygulamaların ise uygulama üzerinden en az 3 hafta geçtikten sonra yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir