WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Vitiligo

Vitiligo Nedir?

Vitiligo Tedavisi Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Derimizde pigment üreten, dolayısıyla derimize rengini veren melanosit hücreleri vardır.

Çeşitli sebeplerden dolayı, bu melanositlerin hasar görmesi sonucu, pigment üretilemez. Vitiligo otoimmün bir hastalıktır. Yani vücut kendi renk hücresini kendi kendine yok eder.

Pigment yetersizliğİ sonucu deride, dağınık ve yama şeklinde sınırları belli olan beyaz alanlar (leke) oluşur.

Süt kadar belirgin bir beyazlıktır. Bu lekelerin büyüklükleri değişiktir; nokta kadar ya da 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. Bu şekilde deride ortaya çıkan hastalığa vitiligo hastalığı denir. Vücutta en çok etkilenen yerler el, kol, bacak, yüzdür. Genital bölgede de görülme sıklığı fazladır.

Vitiligo genetik bir hastalıktır.

Hastalığın ortaya çıkmasında ya da şiddetlenmesin de etkili olan bazı faktörler vardır. Güneş yanması, stres, bazı hastalıklar ve çarpma gibi faktörler bu hastalıkta etkin rol oynar.

Vitiligo hastalığının tedavisinde doktor tarafından uygulanan tedavi ile hastanın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır.

Amaç; melanosit hücrelerinin çalışmasını normale döndürmektir. Bunun için bazı ilaç ve kremler kullanılmaktadır. En etkili yöntemlerden biri lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Bu ışık tedavisi sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır. Böylece vücudun diğer bölgelerinin oluşacak yan etkilerden korunması amaçlanır. Bu tedavi için bir kaç seans yeterli olmamaktadır. En az 10 seansta hastalığa cevap alınmaktadır. Bu seanslardan sonra hasta normal yaşamını sürdürebilmektedir. Haftada 2-3 seans uygulanır. Bunun dışında krem tedavisi uygulanmaktadır. Son yıllarda yeni birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir