WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

cene-dolgusu

Çene Dolgusu

Çene Dolgusu Nedir?

Hiç kuşkusuz ki güçlü bir çene, çekici bir yüzün önemli bir unsurudur. Yüzün görünümünü hem ön hem de yan profilden etkileyen çenede görülen hacim eksikliği, çenenin gereğinden fazla büyük olması, çene hattındaki çizginin belirsizliği, asimetrik görünüm ve çene altındaki gıdı sarkmaları estetik yönden problemlere yol açar. Yüzle uyumlu bir çene şekli, güçlü bir çene çizgisi hattı ve simetrik görünüm ise yüzün genel görünümünün daha dengeli olmasına yardımcı olabilir. Düzgün bir çene yapısı ile yüzde tamamen bir değişim elde edilebilir.

Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte çenede gerçekleştirilen dolgu uygulamalarıyla bu tarz problemleri kolay bir şekilde ortadan kaldırmak mümkündür. Çene kontürünü iyileştirmek için uyguladığımız dolgu ile daha keskin ve feminen bir görünüm elde ediyoruz.

Çene Dolgusu Neden Uygulanır?

Bahsettiğimiz gibi, çene formunun yüz şekli ile olan uyumu yüzün güzelliğine büyük katkı sağlar. Gerek genetik nedenler, gerekse yaşlanma süreci çene ucunun ve çene hattının ideal formundan uzaklaşmasına, yüzün estetik orantılarının bozulmasına yol açar. Çene dolgusu ile bu sorunlar ameliyatsız olarak düzeltilebilir.

Çene Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yüzdeki hacim eksikliklerini dolgunlaştırarak gidermek için de uygulanan dolgu enjeksiyonlarında, insan vücudu ile uyumlu olan hyalüronik asit kullanılır. Dolgu, derinin derin tabakalarına enjekte edildiğinde, bu alanı dolgunlaştırarak yükseltir.

Çene Dolgusu Avantajları Nelerdir?

Estetik bir çene yapısına kavuşturan çene dolgusu işleminin etkisi, kullanılan dolgu enjeksiyon ürünün özelliğine göre değişse de yaklaşık 1,5-2 yıl sürüyor. Uygulama genelde tek seans olarak gerçekleştiriliyor. Çene dolgusu ile çene ucu büyütülebilir, öne doğru uzatılabilir, formu değiştirilebilir ve farklı uygulamalar yapılabilir. Belirginliğini kaybeden, sarkan çene hattında sivri, geniş, asimetrik ve geride olan çene ucunda çene dolgusu yapılabilir.

Çene Dolgusuna Neden İhtiyaç Duyarız?

Tüm hastalar için çene çizgisini artıracak tek bir teknik mevcut değildir. Dolgu malzemeleri enjeksiyonuyla artan çene projeksiyonu, daha ‘V’ şeklinde bir yüz şekli oluşturur. Bu durum ise çenenin oranları yüzün diğer özellikleri ile uyumlu hale getirir ve kişinin istediği şekilde yüzün genel estetiği artar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir