WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Zona Hastalığı

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı, herpes  zoster denilen virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. Herpes  zoster virüsünün, sinir uçlarında iltihaplanma yapması sonucu ortaya çıkar.

Zona Hastalığı, her yaşta görülebilen ağrılı bir hastalıktır. Omurilikten çıkan bir sinirin virüsü beslemesi ile oluşur. Herpes zoster virüsü, suçiçeği geçiren kişilerde yıllarca uyku durumunda bekleyebilir.

Genellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, stres durumlarında ortaya çıkar. İlk belirtisi çok şiddetli ağrı, halsizlik ve döküntülerdir. Zona hastalığı, doktor kontrolü olmadan da deri üzerinde fark edilebilir. Ciltte kızarıklık ve kabarcıklar, şiddetli ağrı, yanma, baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk görülür.

Vücut direncine bağlı olarak hastalık iki haftaya kadar sürebilir. Ağrı çok daha uzun da sürebilir. Gençlerde ve çocuklarda zona hastalığı daha çabuk geçer. Ancak yaşlı insanlarda iyileşme süreci daha uzundur.

Yaşlılarda şiddetli ağrıya sebep olan zona, halk arasında gece yanığı olarak da isimlendirilir. Bağışıklık sistemi güçlü ve sağlıklı bir bireyde zona hastalığı tekrarlanmaz. Tıpkı suçiçeği gibi bir kez yaşanır.

Zona hastalığını tedavi etme sürecinde dinlenmek çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin toparlanması için yatak istirahatine ve sıvı alımına dikkat edilmelidir. Zona başladıktan sonraki ilk bir ya da iki gün içinde antiviral ilaçlarla tedaviye başlandığında daha çabuk iyileşme görüldüğü gözlemlenmiştir.

Derideki tahriş için doktorun vereceği ilaçlar dikkatle kullanılmalıdır. Kullanılan ağrı kesiciler ile ağrının şiddeti biraz daha azaltılabilir.

Zona Hastalığı Tedavi Fiyatları 2023

Zona hastalığı tedavi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir