WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Atopik Dermatit

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit genellikle çocuklarda görülür, erişkin dönemde gerileyebilir veya devam edebilir. Sadece deri bulguları olmakla beraber astım, saman nezlesi de beraberinde olabilir. Kronik bir deri hastalığı olan atopik dermatit cildin belirli bölümlerinde kuruma, hassasiyet ve kızarıklık gibi son derece rahatsız edici belirtiler göstermektedir. Bu cilt hastalığı çocukların genellikle kol, bacak, yüz ve boyunlarında oluşmaktadır.

Atopik dermatitin en belirgin etkisi şiddetli kaşınmalardır. Hastalık bebeklerde de huzursuzluk, uyku dengesizliği ve ağlama gibi olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Atopik dermatit tedavisi yöntemlerinden hiçbiri bu kronik cilt hastalığını tamamen ortadan kaldıramamaktadır. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalık cilt bakımı ve atopik dermatit tedavisi yöntemleri ile etkisizleştirilebilmektedir.

Kontrol altında tutulduğunda rahatsız edici etkileri en aza indirgenen atopik dermatit hastalığının tedavisinde, hastalığın etkili olduğu cilt bölgesinin nemli tutulması, hastalığın tedavi ve kontrolünde ana ilkeyi oluşturmaktadır. Uzman bir dermatoloğun önermiş  olduğu tedaviler, cildin nemli tutulması, özellikle çocuklarda katkı maddesi içeren gıdaların alımının engellenmesi hastalığın tedavisinde önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir