WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

sakak-dolgusu

Temporal Dolgu

Temporal Dolgu Nedir?

Başımızın her iki yanında elmacık kemiklerimizin üstünde kaşlarımızın kuyruk kısmındaki bölgeye şakak adı verilir. Temporal bölge olarak da adlandırılan bu bölgede artan yaşla birlikte cildin elastikiyetinde azalma ve yağ dokusunda kayıp görünür. Bu da üst yüzde ve alnın yanlarında bulunan temporal çukurların belirginleşmesine buna bağlı olarak alnın daha geniş görünmesine, kaşların ve göz kapaklarının düşmesine neden olur. Bu bölgedeki hacim kaybının giderilmesi için yapılan işleme ise şakak dolgusu veya temporal dolgu denir.

Temporal Dolgu Ne İşe Yarar?

Dolgu enjeksiyonları ile şakak bölgesinde yaşanan hacim kayıplarını telafi etmek mümkündür. Şakaklardaki yağ dokusunun zamanla incelmesi bu bölgenin yeniden hacimlendirmeye ihtiyaç duymasına sebep olur. Bu hacimlendirme için elimizdeki en etkili tedavilerden biri dermal dolgu uygulamalarıdır. Böylelikle kişinin daha dinamik yüz hatlarına kavuşması sağlanabilir.

Temporal Dolgu Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında dolgu malzemesi iğne yoluyla veya kanül ile şakaklara enjekte edilir. Klinik ortamında uzman hekim tarafından yapılmalıdır.  İşlem kolay ve basittir.  Dolgu miktarına kişinin ihtiyacına göre karar verilir. Uygulama şakaklardaki çökme görüntüsünü ortadan kaldıracağı için yüz daha oval bir şekil halini alır.

Temporal Dolgunun Kalıcılığı Nedir?

Lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulduktan sonra ortalama olarak 15 dakika süren bir işlem olan temporal dolgunun kalıcılığı 12-24 ay kadar etkisini sürdürür.

Uygulamadan hemen sonra kişi sosyal hayatına dönebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir