WhatsApp
Bizi Arayın

Dr. Nermin Varılsüha

Deri Tümörleri

Deri Tümörleri Nedir?

Vücudumuzun en büyük organı deridir. Deri çok kompleks bir yapıya sahiptir. Bu kompleks yapıda çok çeşitli hücreler ve dokular yer almaktadır. Tümör dediğimiz şey bu hücre veya dokulardan kaynaklanan kitlelerdir. Yani ‘tümör=kitle’dir. Deri tümörleri=kitleleri, iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Deri tümörleri 3’e ayrılmaktadır;

İyi Huylu – Bening Deri Tümörleri

İyi huylu ancak kansere dönüşebilen – Prekanseröz Deri Tümörleri

Kötü huylu – Maling Deri Tümörleri – Cilt kanserleri

Kötü Huylu Deri Tümörleri

Deri Tümörü Çeşitleri Nelerdir?

Malin Melanom:

Maling melanom deri tümörleri içerisinde en tehlikeli olandır.

Maling melanom melanositlerden köken alan kanserleri tanımlamaktadır. Melanositlerin bulunduğu deri, göz, kulak, sindirim sistemi, beyin zarları, ağız ve genital bölge mukozasında yerleşebilmektedir. Son 20 yılda en hızlı artış gösteren kanserle arasında yer almaktadır. Ölüm oranı yüksektir.
insulin in bodybuilding drugs
En çok risk altında olan grup ise;

  • Açık tenliler,
  • Derilerinde kolayca çillenme olanlar,
  • Çok fazla sayıda beni (nevüs) olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta olması,
  • Ailesinde deri kanseri bulunanlar,
  • Açık havada fazla zaman geçirenler,
  • Ekvatora yakın bölgelerde yaşayanlar

Skuamöz Hücreli Deri Karsinomu:

Bu kanserler genellikle yüz, kullaklar, boyun, dudaklar ve ellerin arkası gibi vücudun güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür. Ayrıca vücudun herhangi bir yerindeki yara izinde veya kronik cilt yaralarında gelişebilirler. Bazen aktinik keratozdan da gelişebilir. Tedavi edilmezse vücudun diğer bölgelerine yayılma oranları yüksektir.

Bazal Hücreli Karsinom:

İnsanlarda en yaygın görülen kanser türüdür. Genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde özellikle baş ve boyunda gelişir. Bu kanserler yavaş büyüme eğilimi gösterirler. Başka bir bölgeye yayılma olasılıkları çok düşüktür.

İyi Huylu Deri Tümörleri:

Nevüsler ( Et benleri), seboreik keratoz, epidermoid kist, dermatofibrom, lipom, dermoid kist, lentigo, pyojenik granüloma, verrü, milia, pilar kist, syringoma vs. İyi huylu deri tümörlerinin sayısı yüzlerle ifade edilebilir. O yüzden bu tümörlerin neler olduğundan ziyade genel yaklaşımdan bahsetmek gerekir.

Eğer bir lezyon büyüme göstermiyorsa, renk değiştirmiyorsa, kanama-kabuklanma-kaşınma göstermiyorsa, düzenli bir sınırı varsa iyi huylu olma ihtimali yüksektir.

Bir tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu kesin olarak patolojik inceleme sonucuyla söylenebilir, ancak deneyimli bir doktor büyük oranda patolojiye gerek kalmadan bu ayrımı yapabilir.

Deri kanserinin esas nedeni güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır. Mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynakları da deri kanserlerine neden olabilir. Ultraviyole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de deri kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinen bir gerçektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir